У Кременці вшанували пам`ять Степана Бандери у день його народження

Дата: 03.01.2021 10:35

1 січня у Кременці, як і в усій Україні традиційно вшановують відомого українського діяча Степана Бандеру – головного ідеолога і теоретика українського націоналістичного руху XX століття, голову проводу Організації українських націоналістів. Цьогоріч ми відзначаємо 112-ту річницю з дня його народження.

Вшанувати Степана Бандеру та покласти квіти до його погруддя у середмісті Кременця прийшли громадські активісти, історики, кременчани, депутати Кременецької міської ради, голова міської ради Андрій Смаглюк. Приїхав також голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко.

Для багатьох ім’я Степана Бандери стало символом боротьби за незалежність України.

Цікаві факти з дитинства та молодості Степана Бандери:

- В дитинстві Степан був низького росту та мав слабке здоров’я, тому при вступі до «Пласту» йому відмовили і взяли тільки з третьої спроби.
- В молодості він був відомий під псевдонімами «Лис», «Степанко», «Сірий», «Малий» та іншими.
- Є свідчення, що він готувався до поліцейських тортур: катував себе ланцюгами, голками та щоденно обливався холодною водою.

Діяльність Степана Бандери в ОУН

- Бандера став керівником відділу пропаганди в ОУН у 22 роки, в 23 – став заступником крайового провідника, а в 24 – крайовим провідником.
- Провідник усе життя був прихильником збройного опору, але особисто він ніколи не був задіяний у збройному протистоянні.
- За його ініціативи було створено підпільну друкарню ОУН та хімічну лабораторію.
- Степан Бандера і Ярослав Стецько були авторами Акту відновлення Української Держави 30 червня 1941 року.

Захоплення та особисте життя Степана Бандери

- Бандера любив гру в шахи, співав у хорі та грав на гітарі і мандоліні, займався бігом, плаванням та лижним спортом, не палив і не вживав алкоголю.
- Практично всі члени сім’ї Степана Бандери загинули під час війни або побували в концтаборах. Сам Степан мав трьох дітей, а його дружина Ярослава допомагала у боротьбі.

Вбивство Степана Бандери та пам’ять про нього

- Вбив Бандеру 15 жовтня 1959 року у Мюнхені агент КДБ Богдан Сташинський зі спеціального пістолета-шприца.
- Степан Бандера був похований 20 жовтня 1959 року у Мюнхені. Його труну засипали землею з України та покропили водою з Чорного моря, а на могилу поклали 250 вінків.
- У проекті «Великі українці» Степан Бандера посів третє місце, набравши більше 260 тис. голосів українців. За деякими даними, він був лідером проекту, але результати голосування сфальсифікували.
- В 2010 році йому було посмертно присвоєне звання Героя України, а в 2011році, при режимі Віктора Януковича, рішення про присвоєння відмінене.

Фото Оксани Пилипович