Служба у справах дітей інформує: Позбавлення батьківських прав батька (матері)

Дата: 21.09.2017 15:27

Трапляються випадки, коли одного з батьків, або ж і  обох позбавляють батьківських прав, внаслідок чого дитина може залишитися сиротою.
       Є і такі ситуації, коли один з батьків принижує, б’є дитину, або ж взагалі не бере участь у вихованні. В такому випадку таку особу потрібно позбавляти батьківських прав. Проте, така категорія справ надзвичайно складна, оскільки потребує залучення органу опіки і піклування  та звернення до суду.

Підстави для позбавлення батьківських прав передбачені у ст. 64 Сімейного Кодексу України, де вказано, що мати або батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

• не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
  • ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;
  • жорстоко поводяться з дитиною;
  • є хронічними алкоголіками або наркоманами;
  • вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
  • засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Найчастіше батьківських прав позбавляють у зв’язку з ухиленням від виконання своїх обов’язків   виховання дитини. Перелік цих обов’язків закріплений у статті 150 Сімейного Кодексу України, зокрема, такі:

• Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
  • Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
  • Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
  • Батьки зобов’язані поважати дитину.
  • Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування щодо неї.
  • Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
  • Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

У п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду “Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав” Верховний суд дає більш ширше тлумачення ст. 150 Сімейного Кодексу України. А саме, ухилення батьків від виконання батьківського обов’язку має місце коли вони не забезпечують:

• необхідного харчування;
  • медичного догляду;
  • лікування дитини,  що негативно впливає на її фізичний розвиток як  складову виховання;
  • не спілкуються з дитиною в обсязі,  необхідному для її нормального  самоусвідомлення;
  • не  надають  дитині   доступу   до культурних та інших духовних цінностей;
  • не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних  норм  моралі;
  • не  виявляють  інтересу   до   її внутрішнього  світу;
  • не  створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори,  як кожен окремо,  так і  в  сукупності,  можна розцінювати  як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов’язками.