Африканська чума свиней. Все, що необхідно знати

Дата: 14.02.2018 10:56

Що за хвороба - африканська чума свиней ?

Африканська чума свиней (АЧС) [Pestis africana suum] - небезпечна інфекційна хвороба свиней, яка характеризується лихоманкою, запальними і дистрофічними ураженнями внутрішніх органів, чисельними крововиливами та високою смертністю.

Які тварини хворіютьна АЧС ?

Лише домашні та дикі свині, незалежно від породи, віку та статі.

Чи хворіють люди на АЧС ?

Ні! Люди не хворіють на АЧС.

Чим небезпечна хвороба?

Хвороба небезпечна високими економічними збитками. На даний час ефективної вакцини від АЧС не існує. Методів успішного лікування АЧС не існує. Лікування хвороби заборонено законодавством України. Найбільш ефективним способом боротьби з захворюванням вважається знищення поголів’я свиней, що в свою чергу пов’язане з великими втратами і незадоволенням з боку населення і господарств, чиї навіть здорові свині в карантинній зоні також мають знищуватися.

Як відбувається зараження свиней?

Шляхом безпосереднього контакту (від свині – до свині).

Опосередковано:

•  через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, стічні води, транспортні засоби; бродячих тварин, птахів, комах та обслуговуючий персонал.

•  при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин.

Скільки часу проходить з моменту зараження тварини до прояву клінічних ознак хвороби?

Інкубаційний період може тривати від 3 до 15 діб. При гострому перебігу хвороби – 5-9 діб.

Які клінічні ознаки є характерними для хворих на АЧС свиней ?

Це надзвичайно заразна вірусна хвороба свиней усіх вікових груп, що характеризується здебільшого гострим перебігом та проявляється лихоманкою, значними крововиливами, синюшністю та змертвінням шкіри, враженнями внутрішніх органів та високою смертністю, що призводить до значних економічних збитків.

Характерними для хвороби є наступні ознаки:

•  раптова загибель тварини, за відсутності клінічного прояву;

синюшність шкіри та червонувато-фіолетові плями черева, підгрудка, мошонки, вух, п’ятачка та кінцівок;· ядуха, кашель, блювота, діарея (іноді з кров’ю), частіше запор, слизисті виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у самок; · зниження апетиту, в’ялість, швидка втомлюваність, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, тварини лежать, зарившись в підстилку; ·  •  підвищення температури тіла до 40.5-42°C;

Хвороба охоплює 40-65 % поголів’я тварин, 85-100 % з яких гине впродовж 6-13 діб.

Якщо Ви помітили схожі ознаки негайно сповістіть ветеринарного лікаря !

Що станеться, якщо не повідомити про підозру на АЧС ?

Хвороба може швидко поширитись на сусідні господарства, завдаючи значних економічних збитків внаслідок загибелі свиней та ліквідації всього свинопоголів’я в регіоні.

При підозрі на АЧС сповістіть фахівця, краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх сусідів !

Заходи ветеринарної служби по контролю АЧС.

У разі підтвердження спалаху захворювання, служба ветеринарної медицини проводить карантинні заходи по запобіганню розповсюдження хвороби шляхом швидкого гуманного, безкровного забою усіх свиней на території, де спалахнула хвороба, з наступним спаленням трупів тварин, механічною чисткою та дезінфекцією приміщень та території утримання свиней.

Яким дезінфектантом доцільно скористатись ?

Для обробки приміщень, обладнання, загонів, території вогнища інфекції, забійних пунктів та інших місць, де перебували тварини, використовують дезінфекційні розчини, що знешкоджують вірус АЧС:

•  розчин формаліну з умістом 1,5% формальдегіду;

•  1,5% розчин параформу, приготовлений на 0,5% розчині їдкого натру;

•  3% розчин парасоди або фоспару;

•  5% розчин хлораміну;

•  сухе хлорне вапно з вмістом не менше як 25% активного хлору;

•  розчини хлорного вапна з умістом 4% активного хлору;

•  3% (гарячий) розчин їдкого натру та інші засоби, які відповідно до настанов з їх застосування є активними до збудника АЧС.

Як запобігти занесенню вірусу АЧС в господарство ?

Утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами.

•  Обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар.

•  Не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам.

•  Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів.

•  Не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин.

•  Не утримувати в приватному господарстві свиней, якщо Ви мисливець на диких свиней.

•  Не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без проварювання.